دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

فکری نو لوژی!
یادداشت های پراکنده ای که در باره موضوعات مختلف مینویسم رو اینجا میذارم، تا یه موقع یادم نره یه وقتی به چه چیزهایی فکر میکردم، دغدغه هام چی بود!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
قلم ابزار نوشتن است و در این روزگار تنها
« آزادی » نیست که ابزار نسبت داده می شود، «مغز» را نیز بدل از « تفکر » می گیرند و فی المثل به جای « فرار متفکران » می گویند « فرار مغزها » – که البته در اینجا هیچ یک از این دو تعبیر درست نیست. مغز ابزاری نیست که بی اراده در استخدام هر آن که او را به اختیار بگیرد در آید و متخصصان که در این تعبیر همچون مغزهایی بی اراده انگاشته شده اند، اگر به غرب می گریزند از آن است که در آنجا حوایج خویش را برآورده می بینند... و غرب از قرن ها پیش تا کنون، عالمی است که در آن نفس اماره به سلطنت بر جان و تن آدمیان برنشسته است.
آزادی را باید به « صاحبان قلم » نسبت داد یا به « قلم »؟ انسان است که صاحب اراده است و قلم را هم اوست که به خدمت می گیرد... و اما این اشتباه که قلم را بدل از صاحب قلم می انگارند از سر صدفه نیست و در پس آن، صفتی از اوصاف عالم جدید وجود دارد: « اصالت ابزار ». با صرف نظر از اینکه این آزادی چیست و حدود آن کدام است، در تعبیر « آزادی قلم »، قلم است که مُرید و مختار انگاشته شده و هم اوست که باید آزاد باشد.
بدون تردید، ابزار اگر مجرّد از بشر و طلب و اراده او مورد ملاحظه واقع شود نمی توان صاحب اراده و اختیار باشد، اما تکنولوژی که تعین زمینی اراده جمعی بشر است برای ابداع بهشت در زمین – با تصرف مطلق گرایانه در طبیعت و توسعه اتوماتیسم – فارغ از اراده او، به نوعی حیات انتزاعی دست یافته که توقف پذیر نیست و لامحاله همه توان بشری را در خدمت ابقا و توسعه خویش به کار می گیرد... و از این طریق است که بشر مسیطَر ابزار شده است.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir

سی و سه سال سکوت

سه شنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۴، ۰۱:۲۳ ق.ظ

سی و سه سال سکوت عنوان مستندی است که زمستان 93 تولید شده. در مورد جانبازی است به اسم ابوالفضل دوزنده که سالها پیش برای مداوا راهی کشور آلمان میشود. ولی به دلیل کم لطفی مسئولین وقت که از پرداخت هزینه درمان او سر باز میزنند به این کشور پناهنده میشود و امسال، 34 سالی است که در این کشور اقامت دارد.
این مستند مثل کارهای قبلی حسین شمقدری «میراث آلبرتا 1 و 2» بسیار خوش ساخت است و تا پایان مستند از ریتم کاسته نمی‌شود.
قسمت‌هایی که حسین شمقدری در مقابل ویلای شاه مجاور سد لتیان و است خیلی صریح لب به انتقاد می‌گشاید بسیار جالب بود.
حسین شمقدری خوب بلد است بسیار راحت روی لبه تیغ تیز انتقاد راه برود.
توصیه میکنم حتما این مستند رو ببینید.

انتقادی به پوستر این مستند داشتم و اون اینکه پوستر مستند نیم تنه شخصی را نشان میدهد که زیر اورکت سپاهی کراوات پوشیده است. در حالی که مستند درست نقطه مقابل این بود! یعنی بهتر بود زیر کت مارک ایتالیایی چفیه بر گردن نشان داده میشد.

نظرات (۱)

ممنون
فرصت کنم نگاه میکنم ان شاالله
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">