دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

فکری نو لوژی!
یادداشت های پراکنده ای که در باره موضوعات مختلف مینویسم رو اینجا میذارم، تا یه موقع یادم نره یه وقتی به چه چیزهایی فکر میکردم، دغدغه هام چی بود!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
قلم ابزار نوشتن است و در این روزگار تنها
« آزادی » نیست که ابزار نسبت داده می شود، «مغز» را نیز بدل از « تفکر » می گیرند و فی المثل به جای « فرار متفکران » می گویند « فرار مغزها » – که البته در اینجا هیچ یک از این دو تعبیر درست نیست. مغز ابزاری نیست که بی اراده در استخدام هر آن که او را به اختیار بگیرد در آید و متخصصان که در این تعبیر همچون مغزهایی بی اراده انگاشته شده اند، اگر به غرب می گریزند از آن است که در آنجا حوایج خویش را برآورده می بینند... و غرب از قرن ها پیش تا کنون، عالمی است که در آن نفس اماره به سلطنت بر جان و تن آدمیان برنشسته است.
آزادی را باید به « صاحبان قلم » نسبت داد یا به « قلم »؟ انسان است که صاحب اراده است و قلم را هم اوست که به خدمت می گیرد... و اما این اشتباه که قلم را بدل از صاحب قلم می انگارند از سر صدفه نیست و در پس آن، صفتی از اوصاف عالم جدید وجود دارد: « اصالت ابزار ». با صرف نظر از اینکه این آزادی چیست و حدود آن کدام است، در تعبیر « آزادی قلم »، قلم است که مُرید و مختار انگاشته شده و هم اوست که باید آزاد باشد.
بدون تردید، ابزار اگر مجرّد از بشر و طلب و اراده او مورد ملاحظه واقع شود نمی توان صاحب اراده و اختیار باشد، اما تکنولوژی که تعین زمینی اراده جمعی بشر است برای ابداع بهشت در زمین – با تصرف مطلق گرایانه در طبیعت و توسعه اتوماتیسم – فارغ از اراده او، به نوعی حیات انتزاعی دست یافته که توقف پذیر نیست و لامحاله همه توان بشری را در خدمت ابقا و توسعه خویش به کار می گیرد... و از این طریق است که بشر مسیطَر ابزار شده است.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir

سبد کالا؛ طرحی که دلیل واقعی ایجاد آن مشخص نیست و گروه های مختلف تحلیل های گوناگونی از دلایل توزیع سبد کالا، ارئه میدهند از جمله اینکه:

[روزنامه اعتماد به نقل از رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران نوشته است که سبد کالا پیش زمینه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست. هر چند دولت مدعی است که پرداخت سبد کالایی به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ربطی ندارد ولی اختصاص این سبد کالایی پیش زمینه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست]

دولت یازدهم با شعار «تدبیر و امید» به روی کار آمد، و دکتر روحانی در مواقع گوناگون از «حفاظت از عزت ملی و کرامت انسانی ایرانیان» سخن به میان می آورد.

توزیع سبد کالا با چند روز تاخیر از 13 بهمن آغاز شد. بگذریم از این قضیه که تعدادی از یارانه بگیران از دریافت سبد کالا محروم شدند. مردم از ساعات اولیه روز در مقابل فروشگاههای مشخص شده صف بستند. صف هایی طولانی که پخش عکس های آن در نخستین ساعات امروز -13 بهمن- در فضای مجازی؛ مردم ایران را یاد خاطرات صف های مرغ ماه رمضان سال پیش و شاید یاد طرح کوپن و توزیع اقلام مصرفی مردم در دهه های پیش - از جمله زمان جنگ - انداخت...! و باید زمان طولانی منتظر می ماندند که به یک شانه تخم مرغ، یک قالب پنیر، دو بطری روغن، یک کیسه برنج و یک مرغ! برسند.حال سوال اینجاست که حتما اصرار بر این بود که سبد کالایی، اینگونه توزیع شود؟!

آیا -با توجه به کیفیت اقلام این سبد کالا- این امکان فراهم نبود که ارزش ریالی این سبد کالا به حساب سرپرستان خانوار واریز شود؟ یا حداقل هر سرپرست خانواری این حق را داشته باشد که بین دریافت سبد کالا و واریز ارزش معادل آن به حسابش یکی را انتخاب کند؟!

از نظر دولتی که یکی از شعارهای آن «حفاظت عزت ملی و کرامت انسانی ایرانیان» است؛ با ساعتهای طولانی صف ایستادن و متعطل ماندن و بعضا درگیری های لفظی و مشاجراتی که جزء لاینفک این صف ایستادن هاست، عزت ملی و کرامت انسانی هم مینهنانمان حفظ میشود؟!

آیا انتظار این نبود که بعد از 100 روز معهود! توان خرید مردم به گونه‌ای افزایش می یافت که خودشان اقلام موجود در سبد کالا را با کیفیتی بهتر تهیه کنند؟!

این سخن کاملا به جا  و برحق است که عده ای از مردم به همین سبد کالا واقعا نیازمند هستند ولی مطمئنا روش های آبرومندانه تری هم برای اجرای این طرح وجود دارد!

 

+ این طرح بازتاب های مختلفی در بین کاربران ایرانی شبکه های مجازی داشت:

 

کارهای شرکت تعطیل و پرسنل دنبال #سبدکالا گرفتن هستند #بدبختیمها

قدیما می‌گفتن اگه یکی رو دوست داری، ماهی بهش نده. ماهی‌گیری یادش بده. حالا اینا دارن #سبدکالا می‌دن به مردم. خودتون بشینید تفسیر کنید دیگه.

باز تحقیر شدیم. ما ایرانی ها توسط -----. #سبدکالا

سبد کالا از این زنبیل قرمزاس یا چی؟

این رفیقم ماهی سه و نیم میلیون درآمد داره، اون یکی سه میلیون #سبدکالا بهشون تعلق گرفته. میخندیدن.. گفتم کرامت چپون شدید، بایدم بخندید!

#سبدکالا یا سبد #حقارت ؟ آقای  رئیس جمهور

میگن سبد ها تموم شده کیسه زباله بیارید با خودتون موقع تحویل گرفتن

یه چیز جالب اینه که #سبدکالا به فامیل میلیاردر ما تعلق گرفته بعد به ما نگرفته. :|

#الان همه گدا گودولا حمله کردن سبد کالا بگیرن


توئیتهای مردم درباره سبد کالا


+ پ.ن : مطلب «دلیل واقعی توزیع سبد کالا» را از اینجا بخوانید

 • امیر الف

نظرات (۱۵)

با سلام
دوستان پیشنهاد می کنم یه سری هم به فروشگاه اینترنتی
www.kalabasket.com
بزنید
 • علی ملکی معاف
 • http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930123001338
  پارسال دلم جا ماند و امسال پایم!
  بنام خداوند گار نیک
  درود میفرستم به پیشگاه حضرت ولیعصر عج
  و درود به آنانی که زانو دادند تا ما زانو نزنیم.
   من به عنوان یک آریایی مسلمان .سر تعظیم فرود می آورم در مقابل آن تخم مرغ هایی که توانستند کاری کنند که یک ملت هفت هزار ساله،که پر شکوه ترین انقلاب قرن،طولانی ترین جنگ قرن ، پرسرعت ترین پیشرفت علمی در جهان را در تاریخ خود دارد  این چنین زانو در دربیاورند. منه نوجوان، غم انگیز ترین تصویر تاریخ ایران را تصویر آن زنی میدانم که برای اخذ تخم مرغ .و مرغ منجمد و برنج نا مرغوب هندی و روغن تاریخ انقضا  گذشته ،زانو هایش خاک را لمس کرد.، ایرانی که اگر آسمانش کوتاه تر از قامتش باشد نباید زانو بزند اکنون برای میانبر زدن و دور زدن صف اخذ سبد به اصطلاح حمایتی زانو زد...این تصویر غم انگیز ترین تصویر تاریخ این مرزو بوم است.....وسلام
  با آرزوی گوشه چشمی از حضرت ولیعصر به این ملت رنج کشیده.
 • خدایا از دست اینا
 • خداییش خودمونیما اگه احمدی نژاد بخت برگشته اینکارا کرده بود این چپیها چیکار نمیکردند ولی خودشون همیشه میخوان ملت ایران خوار و ذلیل باشند تا خودشون اون بالاها اون کارایی را که میخوان بکنن خدا عاقبتمونا با اینا بخیر کنه
 • رسول حق منش
 • از حق نگذریم حداقل واسطه خنده طرح خوبی بود.

  سبد کالا نیست  سبد حقارته  

  دلیل تعلق نگرفتن هارااعلام کنیدتابدانیم چرا به میلیاردرها،دوگانه سوزها(زن وشوهرشاغل)،مدیران،صاحبان خانه های چندین طبقه و.....تعلق گرفته امابه ما محروم ومستأجرتعلق نگرفته. ناامیدشدیم دولت تدبیروامید
  دلیل تعلق نگرفتن هارااعلام کنیدتابدانیم چرا به میلیاردرها،دوگانه سوزها(زن وشوهرشاغل)،مدیران،صاحبان خانه های چندین طبقه و.....تعلق گرفته امابه ما محروم ومستأجرتعلق نگرفته. ناامیدشدیم دولت تدبیروامید
  سلام خوب راست میگن دیگه سبد کالا دادن سر مردم رو شیره بمالن کسی نپرسه توافقات چی شد!!! بزارید ما با خیال راحت کارمونو انجام بدیم "بریم با آمریکا،انرژی هسته ای تونو تعلیق کنیم،فتنه گرارو آزاد کنیم،زیر زیرکی کارامونو انجام بدیم و هزاران نقشه دیگه که خدا می دونه چه بلایی سر نظام می خوان بیارن...تازه الان ما شدیم لبوفروشو و تاکسی ران...مواطب باش نقدشون کردیم الانه که وبلاگتونو فیلتر کنن.
  یعنی این تکریم کرامت انسانی مستقیم  توی لوزالمعده ام !!!
  والا !!!
  ***برای دریافت هدیه «دهه فجر» ویژه وبلاگ نویسان انقلابی (کلیک کنید)***
  http://www.ammarname.ir/node/32344
  ---------------------------
  سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/node/32568
  ما را از بروزرسانی خود آگاه
  و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
  یا علی

  نسیم تدبیر و امید وزیدن گرفته دیگه چیه گیر دادی به ح.ح!!!
 • هم‌قدم راوی
 • 30 سال برگشتیم عقب!!! نمی‌دونم این آقایون بنفش تا کی می‌خوان از استقامت و عزت مردم ایران زمین، انتقام بگیرن....
  ضمن سلام و خداقوت، مطلب زیبای شما در سایت صبح زاگرس منتشر شد.
  لینک:
  http://sobhezagros.ir/Layer2.aspx?subjectid=29628
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">