دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

دانشجوی فکرینولوژی!

...:: یادداشـت های پراکنـده یک دانـشجوی مهنـدسی ::...

فکری نو لوژی!
یادداشت های پراکنده ای که در باره موضوعات مختلف مینویسم رو اینجا میذارم، تا یه موقع یادم نره یه وقتی به چه چیزهایی فکر میکردم، دغدغه هام چی بود!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
قلم ابزار نوشتن است و در این روزگار تنها
« آزادی » نیست که ابزار نسبت داده می شود، «مغز» را نیز بدل از « تفکر » می گیرند و فی المثل به جای « فرار متفکران » می گویند « فرار مغزها » – که البته در اینجا هیچ یک از این دو تعبیر درست نیست. مغز ابزاری نیست که بی اراده در استخدام هر آن که او را به اختیار بگیرد در آید و متخصصان که در این تعبیر همچون مغزهایی بی اراده انگاشته شده اند، اگر به غرب می گریزند از آن است که در آنجا حوایج خویش را برآورده می بینند... و غرب از قرن ها پیش تا کنون، عالمی است که در آن نفس اماره به سلطنت بر جان و تن آدمیان برنشسته است.
آزادی را باید به « صاحبان قلم » نسبت داد یا به « قلم »؟ انسان است که صاحب اراده است و قلم را هم اوست که به خدمت می گیرد... و اما این اشتباه که قلم را بدل از صاحب قلم می انگارند از سر صدفه نیست و در پس آن، صفتی از اوصاف عالم جدید وجود دارد: « اصالت ابزار ». با صرف نظر از اینکه این آزادی چیست و حدود آن کدام است، در تعبیر « آزادی قلم »، قلم است که مُرید و مختار انگاشته شده و هم اوست که باید آزاد باشد.
بدون تردید، ابزار اگر مجرّد از بشر و طلب و اراده او مورد ملاحظه واقع شود نمی توان صاحب اراده و اختیار باشد، اما تکنولوژی که تعین زمینی اراده جمعی بشر است برای ابداع بهشت در زمین – با تصرف مطلق گرایانه در طبیعت و توسعه اتوماتیسم – فارغ از اراده او، به نوعی حیات انتزاعی دست یافته که توقف پذیر نیست و لامحاله همه توان بشری را در خدمت ابقا و توسعه خویش به کار می گیرد... و از این طریق است که بشر مسیطَر ابزار شده است.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir

معراجی‌ها تمام شد؟!

پنجشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۳، ۰۱:۵۰ ب.ظ

معراجی‌ها فکرینولوژی

دیشب «معراجی‌ها» مسعود ده‌نمکی تمام شد

سریالی که خیلی خوب شروع شد، ضعیف ادامه پیدا کرد و در نهایت متوسط تموم شد... 

چه لزومی داشت توی هر قسمت 45-50 دقیقه‌ای بیش از 5-6 دقیقه تصاویر هلی‌شات از بزرگراه‌های تهران نشون داده بشه؟ به قول یکی از رفقا همزمان با تماشای سریال یه «تور هوایی» تهران رو هم شاهد بودیم.

معراجی‌ها جو حاکم بر [برخی] از دانشگاه‌ها رو (هرچند به زبان تمثیل!) خیلی خوب نشون داد ... عده‌ای [هرچند با تغافل] با دست گرفتن احساسات عده‌ای که واقعا در جریان اصل ماجرا نبودند، با مستمسک قرار دادنِ خراب شدنِ مجسمه سرباز ساسانی فضای دانشگاه را ملتهب و ایضاً با بی‌حرمتی به شهدایی که برای تدفین به دانشگاه آمده بودند تفرقه‌ای بین دانشجویان دانشگاه به وجود آوردند.

تفکیک کاراکتر «فرید» از «عماد» در بسیج دانشگاه، اتفاق بسیار بدیعی است. چیزی که شبیه‌ش را کمتر دیده بودیم.

حرف‌هایی منطقی که از زبان «دکتر مهدوی» خطاب به «دکتر گنجی» درباره تدفین شهدای جنگ و مقایسه اونها با کشته‌های گمنام روسیه و دفنشان در میدان سرخ مسکو و ... گفته می‌شود در واقع حرف‌ دل طیف وسیعی از مردم کشور است خطاب به قشر «شبه‌روشنفکر» (و نه «روشنفکر»!) که کمتر در تلویزیون و رسانه گفته شده...  و عموماً بی‌جواب ماند...

رئیس دانشگاهی که بنا به مصالح هر دو طرف را حق میداند و همزمان ناحق و مانعی در برابر ارتقای درجه شغلی خود ...

سریالی که از نظر مفهوم و هدف عالی بود و از نظر سناریو و خوش‌ساختی متوسط (اگر نگوییم ضعیف) ... در طول این یک ماه پخش سریال (به جز ده روز اول) کمتر صبحی بود که این جمله را در بین دوستان و گروه‌های شبکه های اجتماعی نشنویم: «ده‌نمکی رسماً آب بسته به سریال»
و در نهایت سریال به قدری سریع از بدنه به پایان رسید که هنگام تمام شدنش با خودم میگفتم: «معراجی‌ها تمام شد؟!»

 • امیر الف

نظرات (۴)

سلام
ولی مفهوم رو رسوند که اگر یسری از جوانان این کارا رو میکنن بخاطرکم کاری فرهنگی ماست و درواقع چیزی از آن سال ها نمیدونن...
 • محمد محمدیان رباطی
 • اصل فیلم مفهوم خوبی داشت
  نشه که با شهدا غریب بشیم
  اخراجی ها، 1 2 3 معراجی ها بعدی چه ...اجی هایی خواهد بود؟
  http://www.hegzaco.com
  خیلی چرت بود سریالش
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">